РЕНТГЕНОЛОГІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ
Рентгенографія
Рентген являє собою дослідження внутрішніх органів і систем людського організму шляхом їх проекції на спеціальний папір або плівку за допомогою рентгенівських променів. Рентгенівські знімки є негативами – світлі ділянки знімку, які можуть вказувати на запалення чи патологію, будуть називатися «затемненням», а «чисті» м’які тканини матимуть чорний колір, і навпаки, – здорова кістка на знімку матиме біле забарвлення, а її перелам матиме чорний «розрив» на знімку. Рентгенографія здатна показати всі захворювання без винятку: від пневмонії до онкології.
Коли використовують рентген
Сучасна медицина має багато інших успішних методів діагностики окрім рентгену, але все ще залишаються області, де застосування рентгену залишається провідним методом дослідження. Це дослідження виконують, в першу чергу:
для діагностики переломів та ушкоджень кісток при травмах;
діагностики захворювань молочних залоз;
для вивчення специфічних уражень при захворюваннях інфекційного характеру таких, як артрит, пневмонія або міокардит, туберкульоз (саме рентгенографія виявить туберкульозне ураження на ранніх стадіях розвитку);
в деяких певних випадках, при наявності індивідуальних показань, виконують діагностування органів травлення, суглобів, нирок, хребта і печінки.
Чи небезпечний рентген
Існують десятки видів радіоактивних променів, але вони всі відрізняються своїм впливом на організм людини, тому їх не варто порівнювати та плутати. Рентгенівське опромінення немає нічого спільного з радіонуклідним опроміненням, яке несе шкоду для здоров’я.
Тривалість проходження рентгенівського променя через тіло триває долі секунди, надалі воно розсіюється та зникає. У сучасних цифрових рентген-апаратах дія проникнення променя триває одну соту секунди. Під час обстеження незадіяні в діагностиці ділянки тіла пацієнта накриваються захисним фартухом, щоб захистити їх від попадання розсіяного залишкового випромінювання. Також в рентген-апараті передбачені налаштування окремо для дорослих і дітей та встановлення звуженого поля опромінення для точного прицілювання на область дослідження.
Отже рентген-обстеження можна робити не зважаючи ні на частоту, ні на об’єм проведення обстеження, але для нього мають бути чіткі, вагомі клінічні показання. Рентген покликаний відповісти на питання та припущення лікаря щодо конкретного захворювання, тому призначення та «прочитання» рентгенографії може виконувати лише лікарем.
Протипоказання
Рентген не бажаний спосіб обстеження для вагітних жінок, немовлят та дітей молодшого віку.