menu
person

14:56
Про медичну реформу
Павло Ковтонюк, заступник міністра охорони здоров'я України:
18 мільйонів українців обрали свого лікаря. Наша мета на 2019 рік – зробити так, щоб ви хотіли до цього лікаря йти. Що це означає? Пацієнт може планувати свій час і не чекати в чергах.
Лікар має необхідні інструменти для роботи і може провести необхідні для діагностики дослідження і аналізи.
Лікар приділяє увагу вам, а не паперам та статистичним звітам.
Ви знаєте, які послуги лікаря оплачені, і вам за них точно не потрібно нічого платити. А якщо якусь послугу не оплачує держава, то відомий точний перелік послуг, тариф медзакладу і ви можете офіційно сплатити через касу.
Нові відносини з сімейним лікарем – це безпечні відносини, коли є чіткий перелік послуг, і немає місця хабарям, незрозумілим і незапланованим витратам.
Ви не маєте хвилюватись, коли йдете до лікаря. Навпаки – він має стати людиною, яка допомагає та розуміє ситуацію.
Для того, щоб сімейні лікарі могли якісно та безоплатно для вас вирішувати до 80% ваших медзвернень, їм потрібні інструменти, і наш план на 2019 – ці інструменти запровадити.

 
Безоплатна діагностика
Сьогодні базові аналізи та дослідження можна зробити у сімейного лікаря. Але часто для якісно поставленого діагнозу потрібні додаткові дослідження, які роблять в поліклініці або лабораторії.
Там пацієнтам доводиться платити і, як правило, нелегально.
З другої половини 2019 року ми запускаємо програму "Безкоштовна діагностика".
За направленням вашого сімейного лікаря ви зможете проходити рентген, УЗД, мамографію, ехокардіографію серця та інші аналізи та діагностичні процедури в будь-якому медзакладі за вашим вибором.
Послуги оплатить Національна служба здоров’я.
Як і у випадку з сімейними лікарями, реформа буде запроваджуватися поступово – регіон за регіоном.
Коли ваше місто приєднається до реформи, ви побачите на дверях своїх поліклінік наліпки програми "Безкоштовна діагностика".

Направлення від сімейного лікаря
У поліклініках, які увійдуть у другий етап реформи, візит до лікарів-спеціалістів та інші послуги за направленням сімейного лікаря буде оплачувати Нацслужба здоров’я.
Якщо ж ви йдете до вузького спеціаліста без направлення, необхідно буде оплатити таку консультацію самостійно через касу.
Отже, якщо не хочете платити – зверніться за допомогою і направленням до свого сімейного лікаря.
Не маєте свого лікаря? – Оберіть його. Ваш лікар вас не влаштовує? – Змініть його. Усе просто.
Привчити себе звертатися до сімейного лікаря насправді легко. Адже у вас є можливість вільно обрати саме того лікаря, якому довіряєте.

Платні послуги
Послуги поліклінік, ефективність яких недоведена або вони є застарілими, а також послуги, які відносяться не до медицини, а до сфери естетики та косметології – бальнеолікування, масаж та інші – стануть платними.
Медзаклади зможуть надавати ці послуги платно офіційно.
Це вивільнить ресурси на послуги лікування, критичні для здоров’я українців.
Єдиний на всю країну перелік платних послуг у поліклініках та лікарнях буде уже скоро винесений на громадське обговорення.

Електронні інструменти
Лікарі мають витрачати час на пацієнтів, а не на папери.
Наступного року ми запланували запуск нових електронних інструментів в електронній системі охорони здоров‘я.
Кожен пацієнт матиме електронну медичну картку.
У неї будуть заносити дані про його здоров’я та лікарські призначення. В електронний формат перейдуть також направлення до спеціалістів, рецепти на "Доступні ліки", лікарняні листи.
Ці електронні інструменти зроблять роботу лікаря простішою. Багато з них втомилися від "дурної роботи", заповнюючи десятки звітних форм. А перехід на електронні картки передбачає автоматичний збір статистики.
Для пацієнтів це теж важливо – інформація буде зберігатися в одному місці без ризику втрати.

 
Завдання для громад
Голови міст або об’єднаних громад залишаються головними двигунами медреформи. Саме вони роблять так, щоб реформа торкнулася саме вас.Наступного року для них є три головних завдання. Якнайшвидше реорганізувати усі свої медзаклади у комунальні некомерційні підприємства. Усі заклади – поліклініки, амбулаторії, лікарні – повинні стати незалежними і підготуватися до укладання договору про оплату послуг з Нацслужбою здоров’я. Без цього реформи там просто не буде. Ціль на 2019 рік: 80% звернень до медиків, які регулярно потрібні кожному з нас – консультації сімейного лікаря, а також візити до спеціалістів, аналізи та діагностичні процедури повинні стати дійсно безоплатними для пацієнтів. Це буде надійна база для останнього найважливішого кроку – реформи лікарень, яка розпочнеться у 2020 році.

Що змінилося за рік після прийняття закону про медичну реформу 19 жовтня 2018
Минув рік з дня голосування за медичну реформу в стінах Верховної Ради. Тоді свій голос за зміни в системі охорони здоров’я і гарантований державою пакет медичних послуг для кожного віддали 240 народних депутатів. Розказуємо, що змінилося в системі охорони здоров’я за рік.
Рік тому Верховна Рада України проголосувала за Закон 2168 - VIII "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення" і таким чином дала “зелене світло” реформі фінансової системи медицини. В грудні закон підписав Президент Петро Порошенко.
Вже з січня 2018 року Міністерство охорони здоров’я розпочало впровадження змін в охороні здоров’я. А саме першого етапу реформи — нового механізму фінансування медичних закладів, що надають первинну медичну допомогу. Адже сімейні лікарі, терапевти і педіатри є медиками, до яких найперше мають звертатися українці.

Національна служба здоров’я
У рекордно короткі строки, 30 березня 2018 року, була створена Національна служба здоров’я України — центральний орган виконавчої влади, який реалізує основний принцип медреформи «гроші йдуть за пацієнтом» — оплачує вартість реально наданих медичних послуг. Цей механізм оплати нарешті запрацював в Україні цього року, поступово заміняючи неефективну совєцьку модель оплати ліжко-місць.
Нацслужба здоров’я вже уклала договори з 623 комунальними, приватними медзакладами і лікарями-ФОП, які надають первинну медичну допомогу. Вперше українці можуть вільно обирати лікаря у медзакладі, незалежно від форми власності, Нацслужба здоров’я на однакових умовах оплачує надання гарантованого пакету послуг первинної медичної допомоги усім закладам, які стали партнерами Служби. За чотири місяці Нацслужба оплатила послуги за єдиним тарифом у цих медзакладах на 1,6 млрд грн.

Вільний вибір власного лікаря
Національна кампанія з вибору сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів стартувала в квітні 2018 року. Вперше українці змогли вільно обирати лікаря, без прив’язки до місця «прописки». За сім місяців майже 20 млн українців підписали декларації про вибір своїх лікарів. А це означає, що майже кожен другий українець вже має лікаря, якому довіряє і до якого може звернутися з будь-якими проблемами зі здоров’ям або дізнатися, як вести здоровий спосіб життя і не хворіти. У будь-який момент можна змінити лікаря, підписавши декларацію з іншим.
Підписання декларацій про вибір лікаря та забезпечення оплати Нацслужбою здоров’я послуги за кожного пацієнта саме у той медзаклад, де ця послуга надається, стало можливим завдяки електронній системі охорони здоров’я. Це перший крок до переходу на електронний документообіг в українських медзакладах.
Нові заробітні плати медиків
Медичні заклади, які уклали договір з Нацслужбою здоров’я, отримали фінансову свободу та можуть самостійно розпоряджатися своїм бюджетом, вони не обмежені тарифною сіткою чи штатним розписом. Це дозволило головним лікарям переглянути зарплатну політику. У лікарів, які ефективно працюють, заробітна плата зросла до трьох разів. Якщо раніше лікарі «первинки» отримували до 5 тис грн, то вже після перших оплат Служби ефективні заклади змогли підвищити зарплати своїм лікарям до 15 тис грн. Суттєво підвищилися і заробітні плати молодшого медичного персоналу.

Реформа у 2019 році
Які зміни в охороні здоров’я чекають на українців наступного року?
Усі комунальні медичні заклади країни, де працюють сімейні лікарі, терапевти і педіатри, з січня 2019 році перейдуть на оплати за послуги за контрактами з Нацслужбою здоров’я.
У 2018 році в електронній системі охорони здоров’я медзаклади можуть тільки підписувати декларації про вибір лікаря та заключати договори із Нацслужбою здоров’я. У 2019 році сімейні лікарі, терапевти і педіатри перейдуть на електронний документообіг: електронні медична картка пацієнта, рецепти на «Доступні ліки», направлення до вузьких спеціалістів, лікарняні листи. До кінця 2019 року сімейні лікарі працюватимуть без паперу.
Наступний етап після реформи первинної ланки розпочнеться з другої половини 2019 року — програма «Безкоштовна діагностика». Це 80% потреби пацієнта з діагностики у сімейного лікаря, терапевта або педіатра, найбільш необхідні безоплатні дослідження і аналізи, консультації вузькопрофільних спеціалістів. За направленням сімейного лікаря, терапевта і педіатра пацієнти зможуть проходити такі обстеження як рентген, УЗД, мамографія, ехокардіографія серця та інші безоплатно у будь-якому медзакладі, який уклав договір з Нацслужбою здоров’я. Таким чином, на нову модель фінансування почнуть переходити поліклініки, які є закладами спеціалізованої амбулаторної допомоги.
Ще одна велика задача, яка стоїть перед Міністерством охорони здоров’я та Нацслужбою здоров’я — розробка державної програми медичних гарантій на 2020 рік, яка вперше буде ухвалена разом з Державним бюджетом на 2020 рік. Вона включатиме всі рівні надання медичних послуг, які оплачуватиме Нацслужба здоров’я у 2020 році за принципом «гроші йдуть за пацієнтом»

Програма "Безкоштовна діагностика"
Завдання Міністерства на 2019 рік - запровадити інструменти, щоби сімейні лікарі могли якісно та безоплатно для пацієнтів вирішувати до 80% медзвернень громадян.
З другої половини 2019 року працюватиме програма "Безкоштовна діагностика". За направленням вашого сімейного лікаря ви зможете проходити рентген, УЗД, мамографію, ехокардіографію серця та інші аналізи та діагностичні процедури в будь-якому медзакладі за вашим вибором. А оплачуватиме послуги Національна служба здоров’я.
Реформа буде запроваджуватися поступово – регіон за регіоном. Про те, що ваше місто приєднається до реформи, вас сповістить наліпка "Безкоштовна діагностика" на дверях поліклініки.
Категорія: Корисна інформація | Переглядів: 314 | Додав: yurec26 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: