menu
person

08:31
Всесвітній день боротьби проти сказу
Всесвітній день боротьби зі сказом є ініціативою благодійної організації «Альянс по боротьбі зі сказом» (ARC) та «Центрів боротьби з хворобами і профілактики хвороб» (CDC), Атланта, у Сполучених Штатах Америки за підтримки Всесвітньої Організації Охорони здоров’я. Цей День має щорічний характер і проводиться 28 вересня.
Всесвітній день боротьби зі сказом покликаний підвищувати інформованість про наслідки сказу у людини і тварин, наскільки легко його попереджати і як викоренити це захворювання серед людей, ведучи боротьбу з його збудником в резервуарах серед тварин.
У Всесвітній день боротьби проти сказу увага залучається до наслідків цієї хвороби у людей і тварин і до того, як запобігти і зупинити сказ, ведучи боротьбу з цією хворобою серед тварин. За даними спонсорів, Альянсу з боротьби проти сказу і Центрів Сполучених Штатів Америки щодо боротьби з хворобами і профілактиці хвороб, щорічно 55 000 осіб вмирає від сказу - в середньому, одна людина кожні 10 хвилин.
Є безпечні та ефективні вакцини, доступні для людей, покусаних тваринами, у яких може бути сказ, але через високу вартість вони мало застосовуються в країнах, що розвиваються.
Інформація для пацієнтів
Сказ – інфекційне захворювання, яке характеризується важким ураженням центральної нервової системи й дуже часто закінчується смертю хворого. Перші ознаки сказу після укусу – неприємні відчуття та гіперемія в області рани.
Стадії захворювання:
  • стадія депресії (період передвісників);
  • стадія психомоторного збудження (розпал захворювання);
  • стадія розвитку паралічів (стадія «зловісного спокою»).
Як розвивається захворювання? Вірус через пошкоджену шкіру потрапляє до нервових закінчень. По них, розмножуючись, він поступово рухається у напрямку до головного мозку. Проникнувши в мозок, вірус вражає клітини кори великих півкуль, довгастий мозок, мозочок і ядра черепно-мозкових нервів. Одночасно з цим вірус опускається вниз. Так відбувається ураження всього організму. Результатом накопичення вірусу в організмі стануть специфічні конгломерати – тільця Бабеша-Негрі.
Зауважте, що симптоми сказу в людини наростають дуже повільно.
Як передається сказ? Захворювання передається через слину хворої тварини. Найчастіше винуватцями хвороби є собаки. Кішки набагато рідше викликають цю страшну патологію.
Власникам тварин важливо пам'ятати, що карантин після щеплення від сказу становить 21 день.
Початкова стадія захворювання:
Симптоматика проявляється не відразу. Від моменту укусу може минути тиждень, два і навіть місяць. Якщо укус був на руці або у верхній частині тулуба, то симптоми з’являться через 10-14 днів. При укусі на ногах перші ознаки захворювання можуть з'явитися через один або два місяці. Інкубаційний період сказу в людей – від трьох днів до трьох місяців.
Перші симптоми – неприємні відчуття в ділянці укусу (подряпини). У деяких випадках спостерігається нагноєння й почервоніння шкіри. Крім того, хворий може скаржитися на:
  • зниження апетиту і схуднення;
  • порушення сну та нічні кошмари;
  • розвиток апатії;
  • субфебрильну температуру.
Якщо укус був в обличчя, хворого переслідують галюцинації. Поступово наростає пульс, підвищується артеріальний тиск і виникає відчуття занепокоєння.
Стадія збудження:
Для стадії характерне підвищення чутливості до зовнішніх подразників (світло, запах, дотик, звук) і страх води. Наприклад, хворий не може зробити навіть ковток – відразу ж починаються судомні скорочення, аж до блювоти. З розвитком захворювання виникають судоми навіть від звуку води, яка ллється. У хворого підвищується артеріальний тиск, зростає частота серцевих скорочень, дихання стає частим і поверхневим, з'являється рясне потовиділення і слинотеча.
Для цієї стадії характерні періоди збудження, коли хвора людина не може себе контролювати. Вона стає агресивною, рве на собі одяг, кидається на людей, кричить не своїм голосом. Напад супроводжується агресивними галюцинаціями.
Стадія паралічів:
Хворий заспокоюється, і настає повна нерухомість. Людина не реагує на світло та інші подразники. Страх води зникає. У хворого припиняються судоми, різко підвищується температура, артеріальний тиск падає. Наростає частота серцевих скорочень. На тлі ураження дихального центру настає смерть.
Діагностика:
Діагноз ставиться на основі анамнезу з урахуванням симптоматики (водобоязнь, рясна слинотеча, наявність періодів збудження, судоми) і результатів лабораторних досліджень (виявлення антигенів вірусу сказу у відбитках з поверхні рогівки і лейкоцитоз в крові). Після смерті хворого в головного мозку виявляють специфічні тільця Бабеша-Негрі. Дізнатися, коли потрібно робити уколи вакцини від сказу, можна під час консультації.
Профілактика та лікування вірусу сказу:
Оскільки сказ є невиліковним захворюванням, лікувальні заходи спрямовані на полегшення стану хворого. Пацієнта госпіталізують до спеціальної шумоізоляційної затемненої палати. Лікування полягає в призначенні протисудомних і знеболювальних препаратів. Крім того, призначаються транквілізатори та парентеральне харчування.
Незважаючи на застосування різних імуноглобулінів та імуномодуляторів, специфічних методик у лікуванні сказу, смерть настає в 100% випадків.
Перша допомога і вакцинація:
Після укусу тварини необхідно відразу ж обробити рану спиртом, йодом або господарським милом і звернутися по медичну допомогу. У лікарні (поліклініці) пацієнтові ще раз оброблять рану та проведуть спецпрофілактику шляхом введення антирабічної вакцини (антирабічний імуноглобулін). Лікар відповість на ваші запитання й розповість, як проявляються побічні ефекти вакцинації.
В яких випадках вводиться вакцина:
  • при подряпинах, саднах, поодиноких укусах;
  • при множинних і глибоких укусах диких тварин;
  • при заслиненні непошкодженої шкіри або слизових оболонок.
Що раніше буде введена вакцина, то більш сприятливий результат.
Чи можна заразитися сказом від подряпини. Незважаючи на інформацію про те, що заразитися сказом можна лише при укусі хворої тварини, лікарі стверджують протилежне – навіть невелике ослинення може стати причиною захворювання. На питання «чи можна заразитися сказом від подряпини» відповідь буде позитивною.
Профілактика
Профілактика (специфічна і неспецифічна) в такому разі займає особливе місце. Людині, що зазнала нападу, в обов'язковому порядку проводять вакцинацію. Крім того, прищеплюють усіх, чия професія пов'язана з тваринами (ветеринари, мисливці, тощо). Неспецифічна профілактика полягає в ретельній обробці поверхні рани 20% розчином медичного мила.
Категорія: Медичний календар | Переглядів: 278 | Додав: yurec26 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: